21 maja 2019

Studenci EUH-E na Nocy Muzeów we Fromborku

Członkowie koła naukowego „Pokolenia F.Nightingale” działającego na kierunku pielęgniarstwo pod opieką dr Marzeny Sobczak, wzięli udział  w Nocy Muzeów organizowanej 18 maja 2019 przez Muzeum M. Kopernika we Fromborku.

Zaprezentowali oni „żywy obraz” inspirowany dziełem  Rembrandta pt. „Lekcja anatomii doktora Tulpa” oraz wykład dotyczący tematyki badania ludzkiego ciała w różnych epokach wzbogacony fragmentami wiersza Stanisława Grochowiaka „Lekcja anatomii”. Rolę narratora pełnił Piotr Demczuk, tytułowego doktora Tulpa odegrał Marcin Sawicki, a grono obserwatorów uwiecznionych na obrazie tworzyły: Katarzyna Bartnicka, Aneta Poniatowska, Monika Rozmarynowska, Izabela Żeleźniak i Beata Pleńska.

Trzykrotnie w ciągu nocy studenci prezentowali przygotowaną inscenizację w Dziale Historii Medycyny zlokalizowanym w fascynujących wnętrzach Szpitala św. Ducha. Każdy pokaz cieszył się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających muzeum w tę szczególną noc.

Jednocześnie mieli oni szczególną okazje wysłuchania niezwykle ciekawych wykładów: „ Święci leczący – Zranieni Uzdrowiciele. Ikonografia i formy kultu” dr Jowity Jagla oraz wykładu dr. hab. Tomasza Konopki z Katedry Medycyny Sądowej UJ pt. „Medycyna Sądowa w służbie historii”.

Udział studentów we fromborskiej Nocy Muzeów możliwy był dzięki współpracy z  dr Jowitą Jagla – kierownikiem Działu Historii Medycyny oraz uprzejmości Dyrektora Muzeum Mikołaja Kopernika Mirosława Jonakowskiego.

(fot. Magdalena Krośnicka)