Информатор ВУЗа Русский информатор - Informator w języku rosyjskim

Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna

Wydarzenia

zmień rozmiar tekstu: A A A

  • "Cudotwórca dla pacjentów" - prof. zw. dr hab. Jan Talar

    Dnia 25.07.2009 r. w gazecie codziennej „Dziennik” ukazał się artykuł pod tytułem „Cudotwórca dla pacjentów, wywrotowiec dla transplantologów”. W niniejszym reportażu profesor Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej Jan Talar przedstawia tylko małą część swoich sukcesów dotyczących wybudzania ludzi ze śpiączki po urazach pnia mózgu.

    W przeciągu ostatnich 35 lat wybudził ponad 500 osób z takimi przypadkami. Ponadto profesor uważa, że polscy lekarze zbyt pochopnie podejmują decyzje o uznaniu śmierci u pacjenta. Twierdzi, iż procedury powinny być zdecydowanie bardziej zaostrzone, czemu oczywiście przeciwni są lekarze transplantolodzy, którzy obawiają się spadku, i tak już niskiej, liczby przeprowadzanych przeszczepów w Polsce. Jednak prof. Jan Talar odpowiada, że nigdy nie był i nie jest wrogiem transplantologii. Profesor przywrócił zdrowie osobom, od których chciano już pobrać organy do przeszczepu. Pacjenci i ich rodziny uważają go za wspaniałego lekarza i dobrego człowieka, któremu zawdzięczają życie. Po ukazaniu się artykułu pojawiło się wiele osób proszących o kontakt z profesorem.

    Profesor Jan Talar jest obecnie dziekanem Wydziału Nauk o Zdrowiu na Elbląskiej Uczelni Humanistyczno- Ekonomicznej, specjalizuje się w zakresie rehabilitacji, prowadzi także zajęcia ze studentami oraz sprawuje opiekę nad działalnością Zakładu Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej w Elblągu przy ul. Grunwaldzkiej 135 (Hala sportowa - CSB). W zakładzie można skorzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych, odnowy biologicznej oraz co najważniejsze  każdy może zasięgnąć porady specjalistycznej.